wczasy, wakacje, urlop
19 kwietnia 2013r.
MIĘDZYWODZIE. Wschodni kraniec wyspy Wolin stanowi wąski o szerokości zaledwie 500—1500 mtr półwysep, u nasady którego leży państwowe kąpielisko Międzywodzie. Domki tego osiedla położone są w lesie, a piaszczysta plaża (jedna z najlepszych nad Bałtykiem) bezpośrednio przy kąpielisku. Półwysep oblany jest od północy wodami Bałtyku, a od południa wodami Zalewu Kamieńskiego. Po wschodniej stronie Zalewu widać wieże średniowiecznego Kamienia. Na zachód od Międzywodzia znajduje się jezioro Koprowo, największe na wyspie, które swą dużą przestrzenią wodną odcina kąpielisko od reszty wyspy. Położenie Międzywodzia jest wprost wyjątkowe. Wysokie wydmy i lasy chronią osiedle* przed zimnymi wiatrami. Czynnych jest 21 pensjonatów państwowych i 32 domy wypoczynkowe różnych organizacji. Kąpielisko jest dobrze zaopatrzone we wszelkie urządzenia sportowe, place tennisowe, bibliotekę itp. Duże też są możliwości wycieczkowe z Międzywodzia. W odległości zaledwie 3 km jest Dziwna, osiedle. na wschodnim krańcu półwyspu. Piękne wycieczki można przeprowadzać nad Zalew Kamieński, na znajdującą się na Zalewie wysepkę Chrząszczewo oraz do pobliskiego Kamienia. Wyjątkowo urocze są także partie nad rzeką Dziwną, która oddziela Wolin od stałego lądu.
19 kwietnia 2013r.
W powiecie kamieńskim graniczącym z powiatem wolińskim leży kąpielisko Dziwnów. Osiedle to znajduje się na zachodnim krańcu mierzei kamieńskiej. Mierzeja ta spotyka się z podobnym półwyspem Wolina, a oddzielają je od siebie jedynie wody wschodniego ujścia Odry do Bałtyku, rzeki Dziwnej. Osada jest już na stałym lądzie. Zarząd państwowego kąpieliska w Dziwnowie prowadzi 43 pensjonaty, niezależnie od 27 domów wypoczynkowych różnych organizacji. Uruchomiono tutaj wielkie sanatorium „Bałtyk", które przenaczone jest wyłącznie dla m a-tek ciężarnych. Placówka tego rodzaju jest nowością na terenie Europy.
19 kwietnia 2013r.
TRZEBIATÓW. W powiecie gryfickim, 10 km od brzegu Bałtyku a 37 km od Kamienia, nad rzeką Regą znajduje się urocze miasteczko Trzebiatów. Jest to obok Darłowa najpiękniejsze miasto na Pomorzu Zachodnim. Wojna nie wyrządziła bowiem tutaj prawie żadnych szkód. Nazwa miasta wywodzi się od słowa „trzebić"; kiedyś znajdowały się tutaj wielkie lasy, które wytrzebiono, by założyć słowiańskie grodzisko. W XIII wieku przybyli tu zakonnicy, a Anastazja, córka Mieszka Starego, ufundowała w Trzebiatowie klasztor żeński. W 1277 roku osada otrzymała prawa miejskie. W XIV wieku przystąpiono do budowy potężnego kościoła Mariackiego (który zachował się do naszych czasów). Miasto dzięki dużemu portowi na Redze było ważnym ośrodkiem handlowym. Ożywione stosunki handlowe sprawiły, że miasto wstąpiło do Hanzy. W Trzebiatowie w roku 1534 zebrały się stany Pomorza Zachodniego (mieszczaństwo i szlachta) i powzięły decyzję o przyjęciu reformacji.
19 kwietnia 2013r.
Pobierowo — osada nadmorska położona na szlaku turystycznym z DZIWNOWA do NIECHORZA. Urzeka swoistym spokojem. Piaszczysta plaża, wydmy, las osłaniający domki od południowych promieni słonecznych stwarzają doskonałe warunki dla wypoczynku szczególnie mieszkańców dużych środowisk miejskich. Z uwagi na swój charakter i walory klimatyczne, POBIEROWO staje się co roku piękniejszym ośrodkiem wczasowym, ściągającym turystów krajowych i zagranicznych. Jest to bardzo popularny ośrodek wczasów rodzinnych. Dojazd do POBIEROWA: bezpośrednie połączenie autobusowe PKS ze SZCZECINA i KAMIENIA POMORSKIEGO a także koleją do KAMIENIA POMORSKIEGO.
19 kwietnia 2013r.
Rewal Idąc osłoniętą plażą lub wysokim spadzistym brzegiem w kierunku wschodnim, dochodzimy do R E-W A L A. Jest to duże kąpielisko morskie o stromym brzegu. Dawna wioska rybacka - dziś atrakcyjna miejscowość wczasowo-wypoc/ynkowa ze szczególnie sprzyjającym klimatem i szerokim dostępem do morza. Domy wypoczynkowe rozmieszczone są wzdłuż brze-v gu morza, położone na terenie lekko wzniesionym i dalekim widokiem w morze. Na plażę schodzi się po stromych schodkach. Informacje praktyczne:
19 kwietnia 2013r.
Pogorzelica - w miejscowości tej znajdują się liczne domy wypoczynkowe zakładów pracy. Domki campingowe i pola namiotowe ciągną się na przestrzeni ok. 4 km. Od TRZĘSACZA do POGORZELICY można dojechać kolejką wąskotorową, która łączy wszystkie większe miejscowości w tym rejonie. Teren wyjątkowo sprzyjający dla wycieczek pieszych. W rozległym masywie leśnym zróżnicowany drzewostan. Przeważają tu sosny średniej grubości. W miejscu w którym położony jest camping W.P.U.T. „POMERANIA" przepływa rzeka Regą, która w sposób naturalny przegradza domy wczasowe od licznych ośrodków campingowych. Camping WPUT „POMERANIA" dysponuje polem namiotowym, miejscami na ustawienie pojazdów, bufetem-kawiarnią i świetlicą z telewizorem.
19 kwietnia 2013r.
U ujścia Odry do Bałtyku znajdują się dwie wyspy: Uznam i Wolin. Wyspa Wolin należy cała do Polski, Uznam tylko we wschodniej części. Wolin jest jedyną dużą (245 km2) polską wyspą morską. Wyspa ma kształt wielkiego trójkąta, oblanego od północy wodami Bałtyku, od południa Zalewu Szczecińskiego, a od wschodu wodami rzeki Dziwny i jest znana z wyjątkowego uroku krajobrazu. Turysta i wczasowicz znajdzie tu doskonale zachowane fragmenty pierwotnego krajobrazu ojczystego. W centrum wyspy Wolin wznoszą się wzgórza dochodzące do 115 m npm. (góra Grzywacz). Do tych obszarów, geologicznie starszych, przylegają później zbudowane przez wiatry i prądy morskie piaszczyste mierzeje. U stóp wzniesień rozciąga się Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie. Od strony Bałtyku wysokość środkowego brzegu wyspy dochodzi do 100 m; jest to najwyższy odcinek polskiego wybrzeża.