wczasy, wakacje, urlop
18 stycznia 2013r.
Bardzo ciekawe są także obserwacje przelotów ptaków na zimowiska lub do miejsc gniazdowania na wiosnę i w jesieni. Drogi ich prowadzą Mierzeją Wiślaną, poprzez półwysep Hel, wzdłuż całego naszego wybrzeża.
18 stycznia 2013r.
Wydmy nadmorskie Morze jest w ciągłym ruchu. Wprawdzie nasze morze jest prawie zamknięte, nie łączy się z otwartym oceanem, nie ma więc przypływów i odpływów, nigdy jednak nie jest zupełnie spokojne. Fale morskie wciąż wpływają na brzeg i odpływają z niego. Wpływając — niosą z sobą piasek i kamyki, odpływając zaś — osadzają je na brzegu. Wiatry wysuszają piasek i odnoszą go coraz dalej od morza.
18 stycznia 2013r.
Każde państwo posiadające brzeg morski i wydmy nadbrzeżne szanuje te naturalne falochrony i stara się nie dopuścić do wydmuchiwania z nich piasku przez silne wiatry. Jedynym skutecznym na to środkiem jest tzw. ustalanie wydm. Aby nie dopuścić do przenoszenia się wydm z miejsca na miejsce, należy te sypkie i lotne piaski scalić, związać, umocnić. Mogą tego dokonać korzenie roślin wydmowych.
18 stycznia 2013r.
Roślinom, które rosną nad samym morzem (np. na łąkach wła- dysławowskich nad Zatoką Pucką) lub na piasku przedwydm, trudno jest utrzymać się na łatwo wysychającym podłożu. Bronić się muszą od zbytniego parowania rozmaitymi sposobami. W tym celu wytwarzają krótkie, zgrubiałe liście lub redukują je do najwęższej blaszki, często zakończonej ostrym kolcem. Najczęściej pokrywają liście cienką warstwą wosku, jak to widzieliśmy u wydmuchrzycy piaskowej. Ale te rośliny, które rosną najbliżej morza, na podłożu słonawym, mają jeszcze jedną trudność do pokonania w związku ze swoim środowiskiem. Jest nią wielka ilość soli kuchennej, która pozostaje w przybrzeżnym piasku po wyparowaniu wody morskiej. Sól ta jest szkodliwa dla roślin, a w większej ilości wprost trująca. Spotykamy jednak rośliny, które umieją się przed nią uchronić lub się jej nawet pozbywać.
19 kwietnia 2013r.
Pobierowo — osada nadmorska położona na szlaku turystycznym z DZIWNOWA do NIECHORZA. Urzeka swoistym spokojem. Piaszczysta plaża, wydmy, las osłaniający domki od południowych promieni słonecznych stwarzają doskonałe warunki dla wypoczynku szczególnie mieszkańców dużych środowisk miejskich. Z uwagi na swój charakter i walory klimatyczne, POBIEROWO staje się co roku piękniejszym ośrodkiem wczasowym, ściągającym turystów krajowych i zagranicznych. Jest to bardzo popularny ośrodek wczasów rodzinnych. Dojazd do POBIEROWA: bezpośrednie połączenie autobusowe PKS ze SZCZECINA i KAMIENIA POMORSKIEGO a także koleją do KAMIENIA POMORSKIEGO.
19 kwietnia 2013r.
Rewal Idąc osłoniętą plażą lub wysokim spadzistym brzegiem w kierunku wschodnim, dochodzimy do R E-W A L A. Jest to duże kąpielisko morskie o stromym brzegu. Dawna wioska rybacka - dziś atrakcyjna miejscowość wczasowo-wypoc/ynkowa ze szczególnie sprzyjającym klimatem i szerokim dostępem do morza. Domy wypoczynkowe rozmieszczone są wzdłuż brze-v gu morza, położone na terenie lekko wzniesionym i dalekim widokiem w morze. Na plażę schodzi się po stromych schodkach. Informacje praktyczne:
19 kwietnia 2013r.
U ujścia Odry do Bałtyku znajdują się dwie wyspy: Uznam i Wolin. Wyspa Wolin należy cała do Polski, Uznam tylko we wschodniej części. Wolin jest jedyną dużą (245 km2) polską wyspą morską. Wyspa ma kształt wielkiego trójkąta, oblanego od północy wodami Bałtyku, od południa Zalewu Szczecińskiego, a od wschodu wodami rzeki Dziwny i jest znana z wyjątkowego uroku krajobrazu. Turysta i wczasowicz znajdzie tu doskonale zachowane fragmenty pierwotnego krajobrazu ojczystego. W centrum wyspy Wolin wznoszą się wzgórza dochodzące do 115 m npm. (góra Grzywacz). Do tych obszarów, geologicznie starszych, przylegają później zbudowane przez wiatry i prądy morskie piaszczyste mierzeje. U stóp wzniesień rozciąga się Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie. Od strony Bałtyku wysokość środkowego brzegu wyspy dochodzi do 100 m; jest to najwyższy odcinek polskiego wybrzeża.