Wczasy nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

Goście brzegu morskiego

18 styczeń 2013r.

Jeżeli mówimy o zwierzętach spotykanych na brzegu, to nie znaczy to wcale, że zwierzęta te stale na nim mieszkają. Mogą prze­bywać na nim czasowo, wyrzucone przez fale, mogą przychodzić z lasów porastających wydmy lub nawet przylatywać z odległych miejsc, pędzone wiatrem.


Słonorośla

18 styczeń 2013r.

Roślinom, które rosną nad samym morzem (np. na łąkach wła- dysławowskich nad Zatoką Pucką) lub na piasku przedwydm, trud­no jest utrzymać się na łatwo wysychającym podłożu. Bronić się muszą od zbytniego parowania rozmaitymi sposobami. W tym celu wytwarzają krótkie, zgrubiałe liście lub redukują je do najwęższej blaszki, często zakończonej ostrym kolcem. Najczęściej pokrywają liście cienką warstwą wosku, jak to widzieliśmy u wydmuchrzycy piaskowej. Ale te rośliny, które rosną najbliżej morza, na podłożu słonawym, mają jeszcze jedną trudność do pokonania w związku ze swoim środowiskiem. Jest nią wielka ilość soli kuchennej, która pozostaje w przybrzeżnym piasku po wyparowaniu wody morskiej. Sól ta jest szkodliwa dla roślin, a w większej ilości wprost trująca. Spotykamy jednak rośliny, które umieją się przed nią uchronić lub się jej nawet pozbywać.


Nadmorskie buczyny

19 kwiecień 2013r.

Nadmorskie buczyny na Wybrzeżu wyspy Wolin Skręcamy w lewo i wiejską drogą dążymy doTrzciągowa, mijając sztuczne usypiska dawnej kopalni kredy. Tu znajduje się rezerwat Wapienniki (oddz 150—157). W runie bukowego lasu rośnie wysoka trawa (70—80 cm) — perłówka jednokwiatowa. W Trzciągowie przecinamy szosę Wapnica — Warnowo i idziemy w kierunku Gór Lubińskich i ich najwyższego wzniesienia — Lelowej Góry (stara słowiańska nazwa). Jesteśmy w centrum Gór Lubińskich, południowej partii wzniesień wyspy Wolin. Na północnym stoku Lelowej Góry znajdują się dwa niewielkie rezerwaty przyrody .